Windykacja Które Metody Najlepsze?

KONTAKT

Biłgoraj - Dodane przez Windykator (osoba prywatna) -

Windykacja Które Metody Najlepsze?

Pełna treść ogłoszenia Windykacja Które Metody Najlepsze?

Niemal każdy przedsiębiorca, w związku z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą znalazł się w sytuacji, w której jego kontrahent nie zapłacił za nabyte towary lub usługi. Zwykle również jest tak, że wierzyciel nie podejmuje od razu czynności windykacyjnych dając wiarę zapewnieniom o rychłej zapłacie, lub ogranicza się do tzw. miękkiej windykacji wysyłając ponaglenia i wezwania do zapłaty, lub ujawniając informację o długu w biurze informacji gospodarczej lub rejestrze dłużników niewypłacalnych w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Czynności te zazwyczaj odnoszą skutek jeżeli dłużnik zwleka z regulowaniem zobowiązania, chociaż ma możliwości zapłaty i nie kwestionuje zasadności roszczenia wierzyciela.

W przeciwnym wypadku, dopiero po upływie kliku albo kilkunastu miesięcy wysyłania wezwań i monitów, nierzadko na granicy terminu przedawnienia, wierzyciel decyduje się na skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego i dalej egzekucyjnego. Wówczas, często okazuje się, że nieregulowanie zobowiązania było objawem większych kłopotów finansowych dłużnika, który nie ma już majątku nadającego się do egzekucji, co w praktyce uniemożliwia odzyskanie należności.

Oczywistym zatem wydaje się, że w zakresie windykacji istotną jest szybkość działania - im wcześniej wierzyciel uzyska tytuł wykonawczy i przekaże sprawę komornikowi, tym większe są szanse zaspokojenia. Jakie zatem są skuteczne metody windykacji należności?

Przede wszystkim należy zacząć od skrócenia czasu oczekiwania na zapłatę jeżeli wezwania nie odniosły żadnego skutku. Pożądany efekt w postaci zapłaty może wtedy przynieść wezwanie wysłane w imieniu wierzyciela przez kancelarię prawną lub firmę windykacyjną, z zagrożeniem, że w przypadku braku zapłaty sprawa zostanie skierowana do sądu. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie firmy windykacyjne współpracują z adwokatem lub radcą prawnym, zatem ich działania ograniczają się często jedynie do opisanej na wstępie miękkiej windykacji, która, jak wskazano, nie zawsze bywa skuteczna.

Kolejnym etapem jest wybór drogi sądowej. Obecnie wierzyciel może wybrać pomiędzy wystąpieniem z powództwem do e-Sądu w postępowaniu elektronicznym, a wystąpieniem z powództwem w trybie zwykłym.

Atutem postępowania przed tzw. e-Sądem przede wszystkim miała być i początkowo była szybkość uzyskania nakazu zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym, spowodowana tym, że pozew składa się drogą elektroniczną, za pośrednictwem strony internetowej, a także tym, że pozew w tym postępowaniu nie wymaga załączania dowodów. Jednakże, w związku z wielością spraw wnoszonych do e-Sądu, czas oczekiwania na nakaz zapłaty wydany w elektronicznym postępowaniu upominawczym jest w praktyce taki sam jak w trybie zwykłym.

Nadto, w przypadku wniesienia przez pozwanego sprzeciwu, nakaz zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym traci moc, a sprawa przekazywana przez e-Sąd do ogólnie właściwego sądu zwykłego, który dopiero wzywa strony do uzupełnienia pozwu i sprzeciwu, przez złożenie załączników i dalej prowadzi proces według przepisów ogólnych. Wobec tego, w przypadku wniesienia przez dłużnika sprzeciwu, elektroniczne postępowanie upominawcze, trwa dłużej, co dla wierzyciela nie jest korzystnym rozwiązaniem.

Sąd rozpoznający pozew o zapłatę w trybie zwykłym może wydać nakaz zapłaty bądź w postępowaniu upominawczym, bądź w nakazowym. Uzyskanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym jest rozwiązaniem korzystniejszym dla wierzyciela albowiem stanowi on zarazem tytuł zabezpieczenia, co oznacza, iż od momentu jego wydania sprawę można skierować bezpośrednio do komornika, który zabezpieczy zgłoszone w pozwie roszczenie. Takich możliwości nie daje nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym.

Oczywiście wszystkie opisane wyżej rodzaje nakazów zapłaty, po uprawomocnieniu się stanowią tytuły egzekucyjne, które po nadaniu im klauzuli wykonalności przez sąd stanowią podstawę wszczęcia postępowania egzekucyjnego przez komornika sądowego. Jednakże w praktyce, cza

Mapa BiłgorajProfil założony około 5 i pół roku temu

Zapytaj o ogłoszenie - Windykacja Które Metody Najlepsze?


Polecane, ciekawe strony z Biłgoraja. Prowadzisz serwis o Biłgoraju lub zwiazany z Biłgoraj - zostan partnerem dodaj swoje logo

Zobacz stronę Nowa gazeta biłgorajska  !Zobacz stronę Lokalna telewizja internetowa Biłgoraj !Zobacz stronę Serwis Informacyjny Biłgoraja !Zobacz stronę Oficjalna strona Starostwa Powiatowego w Biłgoraju !

© Udana Transakcja - Zanim rozpoczniesz korzystanie z tablicy bezpłatnych ogłoszeń Biłgoraj City zapoznaj się z regulaminem i polityką prywatności

Zobacz inne darmowe ogłoszenia w okolicy Biłgoraja: Leżajsk ogłoszenia - Zamość darmowe ogłoszenia - Stalowa Wola ogłoszenia bezpłatne - Lubaczów ogłoszenia - Kraśnik sprzedam

Wersja strony: Klasyczna | Mobilna

Na górę strony
[x] Akceptuję

Strona internetowa Biłgoraj City wykorzystuje pliki cookie zapisywane w pamięci przeglądarki internetowej. Szczegółowe informacje dostępne są tutaj